D-Crew in the House


Men's Results
(names in red race for the DAWGS)


Women's Distance Crew Performance List
2006 Outdoor Best Times
2006 Indoor Best Times
2005 Outdoor Best Times
2005 Indoor Best Times
2004 Outdoor Best Times
2004 Indoor Best Times
2003 Outdoor Best Times
2003 Indoor Best Times
2002 Cross Country Time Trials
2002 Outdoor Best Times
2002 Indoor Best Times
2001 Outdoor Best Times
2001 Indoor Best Times
2000 Outdoor Best Times
2000 Indoor Best Times



2006 Outdoor Best Times
IN PROGRESS

                 Regional Qualify  1.50.40
  • Event 800m Coleman Hoover 1.54.42 4/01-GTch Kevin Ondrasek 1.54.77 4/15-Mia Ronnie Strange 1.52.55 4/22-LSU Brian Jeanes 1.55.88 4/01-USC Ryley Miller 1.56.55 4/01-GTch Kris Ward 1.52.27 5/14-Ark Michael Marek 1.56.97 4/29-Rice Brandon LaLanne 1.59.32 4/29-Rice Cody Pearcy 1.59.21 4/15-Mia Sam Gillespie 2.00.42 4/01-GTch Regional Qualify 3.47.80
  • Event 1500m Ryley Miller 3.48.81 5/14-Ark J.P. Machemehl 3.49.07 4/22-LSU Coleman Hoover 3.51.35 5/14-Ark Gabriel Gitau 3.53.81 4/15-Mia Kevin Ondrasek 3.52.34 4/29-Rice Mitch Bible 3.57.34 4/22-LSU Brian McKinstry 3.57.36 4/15-Mia Alex Moore 3.57.52 4/15-Mia Kris Ward 3.57.96 5/14-Ark Jesse Marino 4.01.16 5/06-UG Ronnie Strange 4.01.21 4/15-Mia Sam Gillespie 4.02.69 4/01-GTch Matt McLeod 4.00.63 4/22-LSU Brandon LaLanne 4.11.57 3/25-UT Nick Everett 4.12.14 3/25-UT Regional Qualify 9.07.00
  • Event 3000m Steeplechase Matt McLeod 9.00.30 4/27-Penn QUALIFY Sam Gillespie 9.03.95 5/14-Ark QUALIFY Alex Moore 9.47.34 5/14-BAY Kurt Kimmons 9.51.05 5/06-UG
  • Event 3000m J.P. Machemehl 8.25.10 3/18-ASU Brian McKinstry 8.32.12 4/01-USC Charlie Dickhaus 8.45.69 5/06-UG Mitch Bible 8.40.84 3/18-ASU Gabriel Gitau 8.43.10 3/25-UT Alex Moore 8.50.48 4/01-USC David Hebert 8.36.41 4/15-Mia Andrew Montes 8.45.29 4/15-Mia Kevin Ondrasek 8.56.17 3/18-ASU Drew Glass 9.10.60 5/06-UG Regional Qualify 14.10.00
  • Event 5000m J.P. Machemehl 14.33.97 5/14-BAY David Hebert 14.51.91 5/14-BAY Mitch Bible 14.54.91 4/29-Rice Brian McKinstry 14.34.87 4/27-Penn Ryley Miller 14.52.19 5/14-Ark Kevin Ondrasek 15.20.76 5/14-BAY Charlie Dickhaus 15.25.86 4/01-GTch Andrew Montes 15.07.79 4/22-LSU Matthew Robertson 15.37.20 4/01-Gtch Auto 28.45.00 Prov 29.30.00
  • Event 10000m Alex Moore 30.52.71 4/27-Penn Andrew Montes 31.18.53 5/12-BAY Charlie Dickhaus 31.49.26 5/14-Ark Mitch Bible 32.20.05 5/12-BAY Gabe Gitau 32.46.05 5/12-BAY Return To Top



  • 2006 Indoor Best Times


    
                     Auto 1.48.40   Prov 1.50.10
    over 200m track  Auto 1.47.80   Prov 1.49.50
    
  • Event 800m Brian Jeanes 1.53.87 1/21-UNM Kris Ward 1.55.13 2/25-UF Ryley Miller 1.55.92 1/28-UNC Ronnie Strange 1.55.99 1/13-ARK Coleman Hoover 1.55.92 1/28-UNC Cody Pearcy 2.03.45 1/13-ARK
  • Event 1000m Ronnie Strange 2.32.01 2/24-NEB Auto 3.59.80 Prov 4.05.70 over 200m track Auto 3.59.00 Prov 4.04.90
  • Event Mile Ryley Miller 4.08.23 2/25-UF Brian Duplechain 4.11.50 1/21-UNM Kevin Ondrasek 4.11.74 2/24-NEB Coleman Hoover 4.14.85 2/25-UF Gabriel Gitau 4.21.08 1/21-UNM Kris Ward 4.21.16 2/10-ARK Coleman Hoover 4.21.55 2/10-ARK Brian McKinstry 4.23.76 1/21-UNM Auto 7.56.30 Prov 8.06.30 over 200m track Auto 7.55.00 Prov 8.05.00
  • Event 3000m Ian Burrell 8.09.82 2/10-ARK Mitch Bible 8.27.58 2/03-NYC Kevin Ondrasek 8.30.19 2/10-ARK J.P. Machemehl 8.36.36 1/13-ARK Sam Gillespie 8.38.18 2/10-ARK Charlie Dickhaus 8.42.39 1/28-UNC Brian McKinstry 8.43.68 1/13-ARK Alex Moore 8.48.20 1/13-ARK Mike Swope 8.48.22 1/28-UNC Andrew Montes 9.32.21 1/21-UNM Auto 13.51.90 Prov 14.13.80 over 200m track Auto 13.50.00 Prov 14.11.90
  • Event 5000m Ian Burrell 14.10.59 2/26-UF PROVISIONAL J.P. Machemehl 14.34.66 2/24-NEB Matt McLeod 14.37.55 2/24-NEB Gabriel Gitau 14.40.83 2/03-NYC Sam Gillespie 14.41.90 2/26-UF Brian McKinstry 14.46.66 2/03-NYC Alex Moore 14.50.79 2/10-ARK Mike Swope 14.53.25 2/10-ARK Andrew Montes 15.14.36 2/10-ARK Charlie Dickhaus 15.16.18 2/10-ARK Auto 9.35.20 Prov 9.45.90 over 200m track Auto 9.33.00 Prov 9.43.70
  • Event Distance Medley Relay Georgia 10.02.27 2/26-UF Aggies 10.07.34 2/24-NEB Return To Top



  • 2005 Outdoor Best Times


                     Regional Qualify  1.50.40
    
  • Event 800m Danny Soule 1.49.52 5/13-Vndblt QUALIFY Brian Duplechain 1.51.86 3/19-ASU Jonathon Thomas 1.52.73 3/19-ASU Simon Ngata 1.53.53 4/02-GT Ronnie Strange 1.54.62 3/26-UH Luis Cavazos 1.54.64 4/23-LSU Regional Qualify 3.48.21
  • Event 1500m Simon Ngata 3.46.00 5/15-Vndblt QUALIFY Brian Duplichain 3.47.95 5/14-KSU QUALIFY Ian Burrell 3.49.14 5/15-Vndblt Jonathan Thomas 3.49.86 4/16-Miami Jonathan Lewis 3.50.40 3/26-UH Paul Carpenter 3.58.65 3/26-UH Ronnie Strange 3.59.91 3/18-ASU Luis Cavasos 3.59.96 4/16-Miami Ryley Miller 4.02.17 4/02-GT Todd Van Velson 4.03.59 4/30-Rice Regional Qualify 9.08.15
  • Event 3000m Steeplechase Jonathan Lewis 9.00.31 4/28-Penn QUALIFY Matt McLeod 9.18.95 4/30-Rice Alex Moore 9.30.01 4/23-LSU Sam Gillespie 9.32.86 5/14-Vndblt Todd Van Velson 9.42.14 4/02-ARLG Kurt Kimmons 9.53.10 4/02-GT
  • Event 3000m Brian Duplichain 8.31.68 3/26-UH Logan Sherman 8.37.50 4/16-Miami Matt McLeod 8.43.16 3/19-UTSA Todd Van Velson 8.44.39 3/26-UH Regional Qualify 14.15.75
  • Event 5000m Simon Ngata 13.43.05 5/01-Stan QUALIFY Ian Burrell 14.08.02 4/15-Mt.Sac QUALIFY Mike Swope 14.36.50 4/02-GT Logan Sherman 14.49.54 3/18-ASU Ian Dickenson 14.36.76 5/15-Vndblt JP Machemehl 15.06.48 4/30-Rice Charlie Dickhaus 15.27.51 4/02-GT Alex Moore 15.45.62 3/18-ASU Auto 29.00.00 Prov 29.45.00
  • Event 10000m Logan Sherman 29.41.51 4/28-Penn PROVISIONAL Mike Swope 29.52.28 4/15-Mt.Sac Ian Dickenson 30.46.15 4/15-Mt.Sac Alex Moore 32.03.79 4/06-UT Charlie Dickhaus 32.40.64 5/13-Vndblt
  • Event 4 X 800m Aggies 7.44.51 3/19-ASU Jonathan Thomas Luis Cavasos Ronnie Strange Brian Duplechain Dawgs 8.04.40 3/26-CLEM LaRon Bennett David Dickens Andrell Roberts Danny Soule
  • Event 4 X 1500m Dawgs 16.20.10 3/26-CLEM Charlie Dickhaus Sam Gillespie Kurt Kimmons Danny Soule
  • Event DMR Aggies 9.55.42 4/29-Penn Jon Lewis Ronnie Strange Jon Thomas Luis Cavasos Dawgs 10.26.43 3/26-CLEM Charlie Dickhaus Kurt Kimmons Sam Gillespie Danny Soule Return To Top



  • 2005 Indoor Best Times


    
                     Auto 1.48.60   Prov 1.50.10
    over 200m track  Auto 1.48.00   Prov 1.49.50
    
  • Event 800m Brian Duplechain 1.52.60 2/12-IDAHO Luis Cavasos 1.53.88 1/22-ARK Ronnie Strange 1.55.42 2/12-IDAHO Danny Soule 1.55.45 2/12-VA TECH
  • Event 1000m Paul Carpenter 2.30.70 2/25-NEB Danny Soule 2.32.07 2/12-VA TECH Auto 4.00.10 Prov 4.05.70 over 200m track Auto 3.59.30 Prov 4.04.90
  • Event Mile Simon Ngata 4.03.79 2/05-NY PROVISIONAL Brian Duplechain 4.06.25 2/26-NEB Jonathon Thomas 4.07.68 2/25-NEB Danny Fassinger 4.07.87 2/26-ARK Ryley Miller 4.10.90 2/26-NEB Brian McKinstry 4.14.45 2/12-IDAHO Jonathan Lewis 4.17.64 2/12-IDAHO Paul Carpenter 4.22.28 1/22-ARK Todd Van Velson 4.25.78 2/12-UH Auto 7.57.30 Prov 8.06.30 over 200m track Auto 7.56.00 Prov 8.05.00
  • Event 3000m Simon Ngata 8.05.10 2/26-ARK Jonathan Lewis 8.09.72 3/05-ISU Ian Burrell 8.12.10 2/26-ARK J.P. Machemehl 8.31.34 1/14-ARK Mike Swope 8.31.78 2/12-VA TECH Ian Dickinson 8.32.83 1/22-CLEM Jonathan Thomas 8.32.85 1/14-ARK Matthew McLeod 8.36.20 2/26-NEB Brian McKinstry 8.37.69 1/14-ARK Logan Sherman 8.47.47 2/12-UH Alex Moore 9.08.12 2/12-IDAHO Auto 13.55.00 Prov 14.16.90 over 200m track Auto 13.53.10 Prov 14.15.00
  • Event 5000m Simon Ngata 13.55.88 2/27-ARK PROVISIONAL Ian Burrell 14.10.44 2/27-ARK PROVISIONAL Ian Dickinson 14.26.05 2/05-NY Mike Swope 14.43.28 2/27-ARK Brian McKinstry 14.58.59 1/21-ARK Matt McLeod 14.59.40 2/05-NY J.P. Machemehl 15.06.71 1/21-ARK Alex Moore 15.59.15 1/21-ARK Auto Prov over 200m track Auto 9.36.00 Prov 9.45.75
  • Event Distance Medley Relay Dawgs 10.04.73 2/27-ARK Simon Ngata Josh Reid Danny Soule Danny Fassinger Aggies 10.05.80 2/12-IDAHO Luis Cavazos Nic Robinson Brian Duplechain Jonathan Thomas (order not known) Return To Top



  • 2004 Outdoor Best Times


                     Regional Qualify  1.50.62
    
  • Event 800m Juan Cardenas 1.50.88 4/30-OU Jacob Schaffer 1.54.15 4/17-LBCH Jonathon Thomas 1.54.72 4/17-BAYL Luis Cavasos 1.55.99 4/10-TAMU Bryan Kelly 1.56.35 3/20-TAMU Ronnie Strange 1.58.69 3/20-TAMU Austin Pylant 1.57.07 4/17-BAYL Todd Van Velson 2.03.96 3/20-TAMU Regional Qualify 3.48.21
  • Event 1500m Brian Duplechain 3.47.03 4/17-MtSC QUALIFY Juan Cardenas 3.49.45 4/17-MtSC Jonathen Thomas 3.51.53 4/24-RICE Junior Nats Jon Lewis 3.53.39 4/17-LBCH Jayme D'Agnolo 3.55.47 4/17-MtSC Austin Pylant 3.57.00 4/24-RICE Matt McLeod 3.59.67 3/20-TAMU Jacob Schaffer 4.02.10 3/20-TAMU J.P. Machemehl 4.02.10 4/17-LBCH Todd Van Velson 4.03.05 4/17-BAYL Luis Cavasos 4.03.82 4/17-BAYL Cody Manuel 4.12.85 4/17-BAYL Ronnie Strange 4.25.50 3/27-UTEP Regional Qualify 9.08.15
  • Event 3000m Steeplechase Jon Lewis 8.55.79 4/16-MtSC QUALIFY Matt McLeod 8.59.16 4/16-MtSC QUALIFY Regional Qualify 14.18.58
  • Event 5000m Andrew Cook 14.10.58 4/16-MtSC QUALIFY Jayme D'Agnolo 14.53.36 5/01-OU Brian McKinstry 15.00.27 4/01-UT Frank Gonzazles 15.17.99 4/17-LBCH Alex Moore 15.18.98 4/17-LBCH J.P. Machemehl 15.25.37 4/01-UT Frank Gonzales 15.49.08 3/20-TAMU Jose Moctezuma 15.54.34 3/20-TAMU Cody Manuel 16.52.30 3/20-TAMU Auto 29.00.00 Prov 29.45.00
  • Event 10000m Andrew Cook 29.10.35 3/26-STAN PROVISIONAL Alex Moore 32.32.10 3/31-UT Jose Moctezuma 32.53.88 3/31-UT
  • Event 4 X 1500m Relay 15.27.95 4/02-UT Juan Cardenas 3.53 Brian Duplechain 3.49 Jonathan Lewis 3.51 Jayme D'Agnolo 3.53 Return To Top



  • 2004 Indoor Best Times


    
                     Auto 1.48.90   Prov 1.50.80
    over 200m track  Auto 1.48.30   Prov 1.50.20
    
  • Event 800m Juan Cardenas 1.50.97 2/28-NEB Brian Duplechain 1.51.13 2/14-ISU Austin Pylant 1.57.41 1/30-LSU Jacob Schaffer 1.57.75 2/07-UH Jonathan Thomas 1.58.08 2/07-UH Luis Cavasos 1.58.37 2/14-UH Paul Creasman 1.58.70 1/30-LSU
  • Event 1000m Brian Duplechain 2.25.98 2/28-NEB Auto 4.00.10 Prov 4.05.70 over 200m track Auto 3.59.30 Prov 4.04.90
  • Event Mile Tommy Bonn 4.05.64 2/14-ISU Jonathan Thomas 4.18.11 2/14-UH Juan Cardenas 4.21.79 1/30-LSU Austin Pylant 4.23.00 2/14-UH Paul Carpenter 4.25.89 2/07-UH Luis Cavasos 4.24.63 1/30-LSU Auto 7.57.30 Prov 8.09.30 over 200m track Auto 7.56.00 Prov 8.08.00
  • Event 3000m Andrew Cook 8.17.40 2/28-NEB Jonathan Lewis 8.17.42 2/28-NEB Brian McKinstry 8.20.64 2/14-ISU Tommy Bonn 8.24.47 2/14-ISU J.P. Machemehl 8.29.00 2/14-ISU Joe Lanzilotti 8.30.07 2/14-ISU Matthew McLeod 8.44.19 1/30-LSU Auto 13.54.95 Prov 14.16.85 over 200m track Auto 13.53.10 Prov 14.15.00
  • Event 5000m Andrew Cook 14.15.33 2/28-NEB Brian McKinstry 14.49.68 2/13-ISU Matt McLeod 14.50.97 2/13-ISU J.P. Machemehl 15.09.44 2/13-ISU Auto Prov over 200m track Auto 9.36.00 Prov 9.45.75
  • Event Distance Medley Relay 9.33.12 3/6-ND AUTOMATIC Brian Duplichain (2.54) Brian Kelly (46) Juan Cardenas (1.49) Tommy Bonn (4.01) Return To Top



  • 2003 Outdoor Best Times


                     Regional Qualify  1.51.15
    
  • Event 800m Juan Cardenas 1.53.15 5/08-TAMU Adam Coombs 1.54.13 5/03-UT Jacob Schaffer 1.54.46 4/26-RICE Tom Savageau 1.55.17 4/19-UT Ronnie Strange 1.55.50 3/29-UH Brandon Caballero 1.57.84 4/26-RICE Mario Reyna 1.58.20 4/26-RICE Ben Hooker 1.59.35 4/26-RICE Evan O'Connell 2.00.97 3/22-TAMU Brandon Boyd 2.01.30 5/08-RICE Luke Hargrove 2.04.59 3/22-TAMU Cody Manuel 2.09.07 3/22-TAMU Regional Qualify 3.50.00
  • Event 1500m Tommy Bonn 3.46.78 4/18-MtSC QUALIFY Juan Cardenas 3.48.68 5/02-STAN QUALIFY Joe Lanzilottu 3.53.57 4/26-RICE Juan De Bastos 3.54.30 5/08-TAMU Adam Coombs 3.54.60 5/18-UT Jayme D'Agnolo 3.55.40 4/12-TAMU Mike Sovinsky 3.56.23 4/26-RICE Paul Carpenter 3.57.54 4/26-RICE Ronnie Strange 3.58.36 3/22-TAMU Luke Hargrove 4.01.25 4/26-TAMU Tom Savageau 4.03.04 3/22-TAMU Evan O'Connell 4.04.00 3/22-TAMU Frank Gonzales 4.04.54 3/29-UH David Young 4.06.80 5/08-TAMU Matt McLeod 4.07.40 3/22-TAMU Cody Manuel 4.09.64 4/26-RICE Mario Reyna 4.13.31 3/22-TAMU Jason Ballard 4.21.78 4/12-TAMU Regional Qualify 9.12.00
  • Event 3000m Steeplechase Juan DeBastos 8.48.44 5/02-STAN QUALIFY Matt McLeod 9.13.28 4/04-UT Joe Lanzilotti 9.47.18 4/19-UT
  • Event 3000m Frank Gonzales 8.38.52 4/19-UT Mike Sovinsy 8.40.20 4/19-UT Aaron Henricksen 9.11.70 3/29-UH JP Machemehl 9.13.17 5/08-TAMU Jesse Mader 9.25.94 3/29-UH Regional Qualify 14.25.00
  • Event 5000m Tommy Bonn 13.56.54 5/02-STAN QUALIFY Juan Debastos 14.41.23 4/03-UT Joe Lanzilotti 14.59.44 3/22-TAMU David Young 15.13.11 3/22-TAMU Mike Sovinsky 15.21.43 3/22-TAMU Frank Gonzales 15.23.86 4/03-UT Juan Cardenas 15.25.98 5/19-UT Aaron Henricksen 15.34.76 4/12-TAMU Jesse Mader 16.